• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/facebook
  • https://www.twitter.com/twitter
bayrağımız

 


KÖYÜMÜZDEN SELAM VE SEVGİLER
sponsorlarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret120006
Üyelik Girişi
Takvim

TÜRBE

Hacı Abdullah Halifenin türbesi bugün Tuğlacık (Harava) köyünde büyük bir mezarlığın ortasında inşa edilmiştir. Türbe klasik Osmanlı mezar mimarisinin izlerini yansıtmaktadır. Türbe kara planlı olup, küp şeklinde 3x3 metre ebatlarındadır. Türbe taş duvarlar üzerine oturtulmuş küçük bir kubbe ile örtülmüş olup, duvarları muntazam yanı taştan yapılmıştır. Fakat bugün dıştan dört omuz tarzında betonla kaplanmıştır. Türbenin girişine iki sütunlu beton bir giriş eklenmiştir. Türbeye giriş kuzeyden kemerli son derece küçük boyda yapılmış bir kapı ile sağlanmaktadır. İç mekânda kireç harçlı bir alt yapı üzerinde mermer sanduka bulunmaktadır. Türbenin aydınlatılması güney duvardan açılan bir mazgal ile sağlanmakla beraber kapı kapalı olduğu zaman içerisi karanlık olmaktadır. İçten kubbeye basit tromplarla geçilmektedir[1]

Türbenin kitabesi yoktur. Tekkenin yeniden tapu kaydının yapıldığı 1522-23 (H. 929) yılında Hacı Abdullah Halife hayattadır. Arapça Vakfiyenin düzenlendiği 1544 (H. 950) tarihinde ise vakfiye metninde Hacı Abdullah Halife’den “merhum” diye bahsedilerek vefatı belirtilmiştir.

Bu tarihe 1873 yılına ait bir salnamede vefat yılı ve durumu hakkında şu bilgiler yer almaktadır: “Tirebolu Kasabasına on iki saat mesafede Tekke karyesinde Şeyh Hacı Abdullah Halife Hazretleri medfun ve vefatı dokuz yüz elli senesi olup hayatında iskân eylemiş olduğu hanesi elan müceddet inşaa olunmuş gibi mevcuttur”[2]. Bu bilgilerden anlıyoruz ki Hacı Abdullah Halifenin vefat tarihi kesin olarak 1543’tür.[1] Haşim Karpuz, “Giresun’un Espiye İlçesine Bağlı  Tekke Köyündeki Gülbahar Hatun  “Hacı Abdullah” Zaviyesine Bağlı Yapılar” , s. 118.

[2] Sadi Bayram, “Giresun İli Vakıflarına Toplu Bir Bakış”, GTS, s. 388; TVS, H. 1290, s. 181.


NAMAZ VAKTİ
DERNEK BAŞKANIMIZ
ERHAN GÜVENOĞLU
7.BAŞKANIMIZ
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75305.7761
Euro6.32866.3540
Site Haritası
Videolar
GÖNÜL DOSTLARIMIZ

 

 

radyo