• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/facebook
  • https://www.twitter.com/twitter
bayrağımız

 


KÖYÜMÜZDEN SELAM VE SEVGİLER
sponsorlarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret117706
Üyelik Girişi
Takvim
HARUN BOSTANCI
hbostanci23@hotmail.com
TARİH BİLİNCİ
12/10/2013

Gebze Kent Meydanı Kültür Merkezi'nde Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Gebze Temsilciliği tarafından düzenlenen sempozyumda Yavuz Sultan Selim bütün yönleriyle ele alındı

 Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Gebze şubesi tarafından gerçekleştirilen "Yavuz Sultan Selim Han ve Cihan İmparatorluğuna Giden Yol" konulu sempozyumda Gebzeliler salonu boş bıraktı. Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, Prof. Dr. Remzi Kılıç, Prof. Dr. Ramazan Şeşen, Doç. Dr. Mustafa Alkan,  Doç. Dr. Haşim Şahin, Yar. Doç. Dr. İsmail Altınöz, Araştırmacı Gazeteci Yazar Can Alp Güvenç, Araştırmacı Gazeteci Yazar Masum Yaşar Aydın, araştırmacı  ve Gazeteci Yazar Harun Bostancı ve Araştırmacı Gazeteci  yazar.smail Kahraman gibi sahasında önemli çalışmalar yapan konuşmacıların yer aldığı sempozyum alanında bir ilk olma özelliği taşımaktadır.Sunuculuğunu Edebiyat öğretmeni Dürdane Yıldız’ın yaptığı ve Yavuz Sultan Selim Han’ı  her yönüyle ele alan Sempozyum iki kısımdan oluştu. Sempozyumun ilk bölümünde Prof. Dr. Abdülkadir Özcan Yavus Sultan Selim ve Güneydoğu politikası, Prof. Dr. Remzi Kılıç Yavuz Sultan Selim ve Çaldıran Sonrasını, araştırmacı Gazeteci  Yazar Can Alpgüvenç İbni Kemal Paşazade hakkında dinleyicilere çok kıymetli bilgiler verdi.

Bende bana ayrılan bölümde sürem dahilinde Karadenizin Türk-İslam yurdu olmasında  emeği olan 3 büyük ahi içerisinde olan Hacı Abdullah Halife hazretlerinin hayatı,faaliyetleri ve düşünce dünyası hakkında çok değerli hocalarıma ve dinleyicilere dilim döndüğünce  hazırlamış olduğum sunu eşliğinde bilgi vermeye çalıştım.Benden sonra değerli ağabeyim  İsmail Kahraman beyefendi, bölgemizin  tarihi ve İran medeniyeti hakkında bilgi verdi. Sempozyumun ikinci bölümünde ise Doç. Dr. Haşim Şahin Yavuz Sultan Selim ve Osmanlı Safavi ilişkilerini, Prof. Dr. Ramazan Şeşen  Yavuz Sultan Selim ve Osmanlı Memluk İlişkilerini, Doç. Dr. Mustafa Alkan, Mısır Seferinden sonra Yavuz sultan Selim ve Halifelik, Yrd. Doç. İsmail Altınöz Yavuz Sultan Selim ve Osmanlı Dulkadır ilişkileri ve araştırmacı gazeteci yazar Masum Yaşar Aydın Yavuz Sultan Selim ve Kutsal emanetleri anlattılar. Sempozyum sonrasında Tarih Bilincinde Buluşanlar derneği Gebze Şube Başkanı Resul Orman katılımcılara teşekkür ederek birer hediye verdi.

Bu  sempozyum ile Hacı Abdullah Halife hazretleri ilk ulusal sempozyumda bilim dünyasına kapsamlı bir şekilde tanıtılmış oldu.Bu sempozyumun bundan sonrakileri hızlandıracağının mutluluğu ve inancı içerisnde en kalbi muhabbetlerimiz sunarım.

Harun Bostancı-Bolu 

 12.10.2013

 4312 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Hacıemiroğulları Beyliği Dönemi Doğu Karadenizde Sufî Zümreler,Mutasavvıflar ve İskan Faaliyetleri - 02/02/2019
Hacıemiroğulları Beyliği Döneminde Doğu Karadenizde Sufî Zümreler, Mutasavvıflar ve İskan Faaliyetleri
Anadolunun Manevi Mimarları: “Mutasavvıflar ve Zaviyeler” - 07/05/2018
Anadolunun Manevi Mimarları: “Mutasavvıflar ve Zaviyeler”
Anadolunun Manevi Mimarları: “Mutasavvıflar ve Zaviyeler” - 07/05/2018
Anadolunun Manevi Mimarları: “Mutasavvıflar ve Zaviyeler”
Tarih Bizi Çağırıyor... - 10/04/2018
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR…
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR… - 10/04/2018
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR…
Tuğlacık Köyü - 08/05/2012
Tuğlacık Köyü(HARAVA)
Geçmişten Günümüze Tekke Köyü - 23/04/2012
Geçmişten Günümüze Tekke Köyü
GİRESUN YÖRESİ TEKKE VE ZAVİYELERİ - 18/03/2012
GİRESUN YÖRESİ TEKKE VE ZAVİYELERİ
TEKKE VE ZAVİYELERİN OSMANLI İKTİSADİ VE SOSYAL YAPISINA TESİRLERİ - 13/03/2012
TEKKE VE ZAVİYELERİN OSMANLI İKTİSADİ VE SOSYAL YAPISINA TESİRLERİ
 Devamı
NAMAZ VAKTİ
DERNEK BAŞKANIMIZ
MUSTAFA ÖNAL
6.BAŞKANIMIZ
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 21°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Site Haritası
Videolar
GÖNÜL DOSTLARIMIZ

 

 

radyo