• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/facebook
  • https://www.twitter.com/twitter
bayrağımız

 


KÖYÜMÜZDEN SELAM VE SEVGİLER
sponsorlarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret117700
Üyelik Girişi
Takvim
mehmet şen
mehmetsen_28@hotmail.com
tekkeli olmak
28/03/2012

tekkelilik

    Sultanların hocası Hacı abdullah Halifenin yaşamış olduğu Ahi çukuru köyünün (Tekke köyü) 1400 lü yıllarda günümüze kadar kanını taşıdığımızı değerli hocalarımızın çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkmış bulunmaktadır. Ecdadımızın bu denli büyük bir insan oluşundan,Osmanlı imparatorluğunun en parlak ve en verimli yılllarını yaşadığı dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim Han ı yetiştirdiğini bilmekteyiz. İşte bu yüzden ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Ne varki bu ecdada layık torunlar olabilmek yolunda çalışabilmek en büyük görevimiz olmalıdır diye düşünüyorum.Biz çalışalım olamazsakda bu yolda ölmemiz bile yetermezmi.

Hacı Abdullah halifeye has torunlar olma yolunda yapılan çalışmalar beni bu konuda biraz daha ümitlendirir oldu. Çünkü  1995 yılında başlayan dernekleşme ateşi yakılmıştı, Şu tabir yerinde olursa ilk kazma vakıflar dergisinde değerli hocamız haşim karpuz un çalışmaları yer almakta idi. Bu bilgilerin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan derneğimizin ilk maddesi  aynen şöyle başlamıştı.

A)    Köyümüzün başlıca ihtiyacı olan Ümmi Sultanil Azam Tekkesi olup (Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tekkesi) ona bağlı olan Vakıf eserlerini (Hacı Abdullah Halifenin Dergahı,Misafirhanesi,camisi, değirmeni ve içinde yatmakta olduğu türbesi)  biz torunları olarak onları korumak gerekli bakım ve onarımını yaparak (Tarihi özelliklerini bozmayacak şekilde) Turistik ve kültürel yönden tanınmasını sağlamak.

B)    Köyümüzün o denli tarihi geçmişine rağmen ulaşılamaz yolunu, suyunu,sağlık ocağını,okulunu,camisini,alt yapısını ve müşterek kullanılan sosyal ihtiyaçlarını çağın gerektirdiği biçimde kullanılacak hale getirmeye çalışmak.

diye başlamıştı.

Gelişen zaman içersinde derneğimizde değerli dernek başkanlarımın eli altında, benimde bu yetişmeme vesile olmuşlardır. aramızdan ayrılan merhum  Yılmaz ŞEN başkanıma, merhum Rasim KARAHAN başkanıma allahtan rahmet diler değerli başkanım M.Hasan ÖZTÜRK büyüğümede allahtan uzun ömürler dilemek benim için bir borç olsa gerek.

Değerli köylülerim değerli arkadaşlar 1999 yılında Sultanların Hocası Hacı Abdullah Halifeyi anma düşüncesi değerli Hocamız Hikmet YAZICI beyin girişimleri ile başlamış bulunmakta. Bu bün gelinen nokta ise kısmet olursa yine ahilik haftasında kutlanacak olan geleneksel anma günü 14. yılına kavuşmuş olacağız. Hacı Abdullah Halifeye torun olma yolunda gayretlerimizi daha da hızlandırma çabası içerisine girmek sadece ve sadece dernek başkanı ve dernek yönetiminin sırtında görünmektedir, Paylaşılarak üyelere dağıtılması gerekmektedir Birlikten kuvvet doğacağı aşikardır.Degerli dernek mensubu arkadaşlarımın ve derneğimize üyeliğini henüz gerçekleştirmeyen köylülerimizin son günlerde yaşadığımız kupa düğün salonunda gerçekleşen kur an ziyafetinden feyz almalarını ve derneğine daha farklı gözlerle daha sıcak bakışlarla ve daha kalbi duygularla bağlanmalarını Hacı Ahbullan Halifenin kültürünün yaşaması ve yaşatılması adına istirham etmekteyim.

Tekkelilere yakışı bir geceyi yakın tarihte hep birlikte yaşadık hep birlikte o güzel anlamlı dualara amin dedik, yapılan duaların gösterilen adrese teslimini Allahtan niyaz ederiz.Bu yapılan dualardan bizlere ve bizim gibi düşünen dostlarımıza da dernekçiliğimiz ve köyümüzün güzelleşmesi kalkınması ve Sultanların hocasının Türkiye ye tanıtılması adına tesir etmesini Allahtan niyaz ederim.

İşte böyle olur tekkelinin gecesi dedim

İşte böyle olmalı tekkelilik böyle olmalı hacı abdullah halife torunu.

Derneğimizin başkanına ve yönetim kuruluna ayrıca teşekkür ederim. 

saygılar sunarım.

 2787 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HÜZNÜMÜ SAKLAYAMADIM - 12/10/2013
15.GELENEKSEL HACI ABDULLAH HALİFE ANMA GÜNÜ.
NAMAZ VAKTİ
DERNEK BAŞKANIMIZ
MUSTAFA ÖNAL
6.BAŞKANIMIZ
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 21°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Site Haritası
Videolar
GÖNÜL DOSTLARIMIZ

 

 

radyo